FAQ

Časté otázky k terapii

Ako terapia prebieha?

Terapia prebieha formou rozhovoru, pri ktorom budete mať zatvorené oči a odpovedať na otázky terapeuta z úrovne intuície. Celý proces sa uskutočňuje v uvoľnenom stave – v hladine alfa. Pre úspešný proces je dôležité, aby ste boli ochotný vrátiť sa do spomienok, ktoré vo Vás zanechali emocionálne bloky. 

Čo ak sa nedostanem na úroveň intuície?

Občas sa s tým stretávame, najmä pri prvej terapii. Môže sa stať, že v prístupe k intuícii Vám budú brániť vlastné očakávania, či snaha mať kontrolu nad terapeutickým procesom. V tom prípade by ste sa mali držať pokynov terapeuta, ktorý sa bude snažiť odpútať Vašu pozornosť od vedomých myšlienok do podvedomej úrovne, kde prebieha samotný proces.

Kedy sa prejavia prvé výsledky terapie?

Bezprostredne po terapii budete pociťovať uvoľnenie od emocionálnej záťaže a v priebehu nasledujúcich dní môžete pozorovať prvé pozitívne zmeny vo vlastnom správaní a vnímaní. Čím častejšie sa dostávate do situácií, ktoré vo Váš spúšťajú negatívne pocity prežívané v terapii, tým rýchlejší a pevnejší bude výsledok terapie. Vo všeobecnosti to trvá spravidla 2-4 mesiace.

Treba sa na terapiu vopred pripraviť?

Odporúčame, aby ste pred terapiou zjedli iba nejaké ľahko stráviteľné jedlo. Dôležité je vyvarovať sa užitia stimulačných látok (nikotín, kofeín, alkohol) minimálne 2 hodiny pred terapiou. Tieto povzbudzujúce prostriedky môžu znížiť Vašu schopnosť prístupu k silným emóciám, ktoré sú základom pre absolvovanie terapie.

Čo ak neviem, v akom období vznikli moje problémy?

To je úplne bežné. Veľakrát za súčasnými problémami stoja okamihy z raného detstva, či obdobia dospievania, na ktoré ste už dávno zabudli. Možno príde spomienka, ktorú si pamätáte, ale zdá sa Vám príliš „banálna“. Neposudzujte žiadnu z nich. Vlastne vôbec nemusíte vedieť, ktorá spomienka je tá správna. Dostanete sa k nej spontánne pod vedením terapeuta.

Koľko terapií budem potrebovať?

Počet terapií je veľmi individuálny. Výrazné zmeny možno pozorovať už po prvej terapii, avšak je veľmi pravdepodobné, že práve prvá terapia odkryje i ďalšie súvisiace problémy. V tom prípade je vhodné riešiť i tieto, aby ste mali možnosť dokonale pochopiť širšie súvislosti, ktoré doposiaľ nepriaznivo vplývali na Váš život a zvyklosti.