Mnohým ľuďom sa pojem „meditácia“ spája s absolútnou koncentráciou, pri ktorej sa človek odpája od vonkajších vnemov a sústredí sa na svoje vnútro. Áno, pozrieme sa aj na takúto formu meditácie. Ale až neskôr. Takáto forma je totiž pomerne náročná pre uponáhľaného človeka, ktorý je v každej minúte zahltený množstvom myšlienok. Hovoríte si, že Vás okolie a zrakové vnemy rozptyľujú?

 

Verte tomu, že čokoľvek krásne, čo nájdete vo svojej blízkosti, Vás bude rozptyľovať oveľa menej, ako Vaše vlastné myšlienky.

AKO  NA  TO?

Nájdite so svojej blízkosti jeden predmet, ktorý upútava Vašu pozornosť. Samozrejme príjemným spôsobom. Pohodlne sa posaďte tak, aby ste mali na predmet dobrý výhľad.

 

  1. Začnite predmet skúmať zrakom. Obdivujte jeho prevedenie, farby, veľkosť. Zamerajte pozornosť na predmet ako celok, postupne aj na jeho najmenšie detaily.
  2. Predstavujte si, čo by ste cítili, keby ste predmetu mohli dotknúť, či ovoňať ho.
  3. Teraz, keď máte predmet dôkladne preskúmaný, spojte kombináciu všetkých vnemov s pozitívnym pocitom. Stále pritom zostávajte pohľadom na predmete, len k tomu začnete sledovať aj svoje pocity.

 

Zostávajte v tejto fáze tak dlho, ako Vám to dovolí Vaša myseľ. Zvyčajne práve tu sa začne ozývať s dotieravými myšlienkami. Ak sa Vám to podarí, zastavte svoje myšlienky a vráťte sa späť k pozitívnym pocitom. Ak nie, precíťte vďačnosť aspoň za tých pár sekúnd príjemného emočného uvoľnenia a môžete sa vrátiť k svojich bežným činnostiam.

Verte tomu, že Vaše plné sústredenie na jednu vec sa bude cvičením predlžovať a príjemný dojem z tejto meditácie bude časom hlbší a osviežujúcejší. A hlavne, vôbec nie je potrebné zotrvať v tomto meditačnom cvičení pol hodinu či hodinu. Takže žiadne výčitky, ak Vaša pozornosť zotrvá na predmete zo začiatku možno len 10 sekúnd.

Skvelé na tejto meditácii je to, že ju môžete použiť, ak na niečo alebo niekoho čakáte, alebo ak potrebujete jednoducho vypnúť.  Sami pocítite, že tých pár sekúnd sústredenia Vám dodá energiu na ďalších pár hodín. A hlavne… začnete byť vnímavejší na svet okolo seba.