Fráza, ktorú som ešte pred pár dňami používala takmer na dennom poriadku. No a keď je nedostatok času, čo človek odsunie ako prvé? Svoje potreby. Hierarchia aktivít, ktoré uprednostní pred vlastnými potrebami, je u každého iná. V každom prípade však „čas pre seba“ odsúva na posledné priečky.

Pomedzi mnohé negatívne správy, ktoré ma začali zahlcovať, ma napadla optimistická myšlienka založená na jednoduchom vzorci:

zrušenie povinností spojených s logistikou detí (v dôsledku zatvorenia škôl)
+ redukované pracovné povinnosti (v dôsledku zatvorenia prevádzky)
= VIAC  ČASU  PRE  SEBA
???

Prešiel týždeň a ja som si uvedomila, že tento vzorec neplatí.

Dôvod bol jednoduchý. Doterajšie bežné činnosti nahradili nové aktivity, ktoré mi zabrali ešte viac času. Moje povinnosti sa rozšírili na nové oblasti. A tak som opäť stála pred tou istou  bariérou, zvanou nedostatok času. Deň nemôže natiahnuť počet svojich hodín. „Požičiavať“ si z neskorých večerných hodín sa tiež dlhodobo nevypláca. Jediným riešením bolo vytvoriť si systém.

Tu sú základné odporúčania, na ktorých je môj plán času v týchto dňoch postavený:
  1. Vstaňte ráno skôr

Nevyplatí sa zotrvávať v prázdninovom režime, v ktorom je budík vypnutý. Práve naopak, nastavte si ho napríklad o pol hodinu skôr, ako ste boli zvyknutí vstávať zvyčajne. Takto získaný čas využite naplno. Naplánujte si daný deň, zacvičte si alebo si v kľude poseďte pri šálke káve. Budete sa diviť, akú neobyčajnú hodnotu vám tento ranný čas poskytne.

  1. Naplánujte si denné aktivity

Plánujte pracovné povinnosti, aktivity spojené s rodinou, i svoje obľúbené činnosti. Ideálne, ak všetkých činnostiam priradíte konkrétny čas. Vy najlepšie poznáte sami seba a podľa vlastnej výkonnosti a schopnosti sústrediť sa rozdeľte činnosti tak, aby ste ich dokázali zabezpečiť čo najefektívnejšie. Nezabudnite do svojho plánu zaradiť aj čas pre seba v podobe, ktorá vám vyhovuje.

  1. Vyselektujte obmedzujúce a nepotrebné aktivity

Po spísaní všetkých aktivít, ktoré vás v daný deň čakajú, vás možno napadne myšlienka, že sa to jednoducho nedá stihnúť. Nevytvárajte na seba zbytočný psychický tlak tým, že ich na zozname necháte všetky a budete ich presúvať „na zajtra“. Zamyslite sa, či sa niektoré z nich dajú delegovať na iných. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, ktoré by ste zo zoznamu mohli vyškrtnúť celkom (len nech to nie je čas pre seba!). Úlohy, ktoré zostanú, budú rýchlejšie odbúdať, ak si uvedomíte ich dôležitosť a následne im venujete plnú pozornosť.

  1. Venujte svojim aktivitám plnú pozornosť

Nie je jednoduché sústrediť sa na prácu, keď vás rozptyľujú mnohé rušivé vplyvy. Tu cinkne notifikácia o novej mailovej správe, ktorý začnete hneď vybavovať. Tam zazvoní správa od priateľa, ktorému máte potrebu okamžite odpovedať. Medzitým sa v pravidelných intervaloch ozývajú známi na sociálnych sieťach a vy máte pocit, že musíte byť súčasťou ich diania. Do toho sa vaše dieťa príde opýtať na riešenie školskej úlohy, s ktorou si nevie poradiť. Čoskoro zistíte, že dopoludnie je za vami a väčšina naplánovaných úloh pred vami. Zastavte všetky rozptýlenia! Odsledujte, čo vás ruší od práce a to, čo je z toho všetkého nutné vybaviť, presuňte na neskôr do samostatného časového bloku.

  1. Vyčistite svoju myseľ na konci každého dňa

Na záver dňa nezabudnite vyčistiť svoju myseľ. Čo ste stihli, je super. Čo ste nestihli, to zaradíte do svojho plánu ďalší deň. Teraz je čas „odpojiť sa“ od povinností. Pokiaľ máte chuť venovať sa rodine, buďte s nimi, a to naplno. Bez toho, aby ste odbiehali fyzicky, či myšlienkami inde.  Ak ste si „čas pre seba“ zadelili do večerných hodín, tak ho s radosťou využite. Alebo sa ponorte aspoň na chvíľu do meditácie, ktorá za pár minút dokáže myseľ vyčistiť dokonale.